Jak správně vytvořit firemní procesy, aby byly v souladu se směrnicí NIS2?

autor: | Čvc 1, 2024 | Články

NIS2 je především procesní, nikoli technologická směrnice. Zaměřuje se na stanovení pravidel a požadavků na kybernetickou bezpečnost s cílem zvýšit digitální provozní odolnost a kybernetickou odolnost celé kritické infrastruktury v EU. Cílem směrnice je posílit opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti, kapacity pro reakci na incidenty a řízení rizik kybernetické bezpečnosti v různých odvětvích, jako je energetika, doprava, zdravotnictví a digitální infrastruktura. Přestože technologie hrají při zavádění opatření kybernetické bezpečnosti zásadní roli, NIS2 zdůrazňuje, že je třeba, aby organizace sladily své obchodní procesy, organizační struktury, personální zajištění a technologickou základnu s novými požadavky, a zajistily tak soulad s nimi a zvýšily tím svou kybernetickou odolnost.

Aby byla společnost v souladu se směrnicí NIS2, měla by se zaměřit na zavedení následujících základních procesů:

  1. Zavedení pevného rámce řízení kybernetické bezpečnosti: Definujte role a odpovědnosti klíčových zúčastněných stran, včetně představenstva, vrcholového managementu a pracovníků IT. Jasně si stanovte linie pravomocí a komunikační kanály, abyste si zajistili komplexní strategii kybernetické bezpečnosti.

     

  2. Zavedení opatření pro řízení rizik kybernetické bezpečnosti: Řešte minimálně 10 oblastí řízení rizik kybernetické bezpečnosti uvedených v kapitole 4, článku 21 směrnice. Tyto oblasti zahrnují kontroly bezpečnosti identit, politiky řízení přístupu, pokročilou autentizaci a bezpečnost dodavatelského řetězce.

     

  3. Zajištění souladu s právními předpisy: Zajistěte, aby odvětvové právní předpisy měly přednost před rámcem NIS, pokud upravují veškeré bezpečnostní aspekty služeb. Harmonizujte ustanovení NIS2 s legislativou specifickou pro dané odvětví, aby byla zachována konzistentnost regulace.

     

  4. Řešení incidentů a reakce na ně: Zaveďte rychlá opatření pro reakci na incidenty, aby se minimalizovaly škody a prostoje. Vypracujte komplexní soubor opatření k řešení kybernetických bezpečnostních rizik a zajistěte, aby řešení incidentů bylo účinné a efektivní.

     

  5. Správa oprávněných přístupů: Zaveďte osvědčené postupy pro správu privilegovaného přístupu, včetně privilegovaných účtů umělé inteligence. Zajistěte, aby tyto účty byly vybaveny minimem nezbytných oprávnění, dodržovaly zásadu nejmenších oprávnění a byly přísně kontrolovány, aby se zabránilo neoprávněnému přístupu zvenčí.

     

  6. Zabezpečení a testování perimetrů a aktiv: Zaveďte důkladná bezpečnostní opatření na zajištění ochrany perimetrů a majetku společnosti. Pravidelně testujte a vyhodnocujte účinnost těchto opatření, abyste zajistili, že jsou aktuální a mohou účinně chránit před kybernetickými hrozbami.

     

  7. Pravidelné audity a kontroly dodržování předpisů: Pravidelně provádějte audity a kontroly shody, abyste zajistili, že společnost dodržuje požadavky směrnice NIS2. Tyto kontroly by měla provádět nezávislá třetí strana, aby byla zajištěna objektivita a přesnost.

     

  8. Zůstaňte informováni a připraveni: Zůstaňte informováni o požadavcích směrnice NIS2 a jejich potenciálním dopadu na provoz společnosti. Pravidelně revidujte a aktualizujte strategii kybernetické bezpečnosti společnosti, abyste zajistili její soulad s nejnovějšími požadavky a osvědčenými postupy.

Zavedením těchto základních procesů můžete jako společnost zajistit, že jste v souladu se směrnicí NIS2 a účinně řídíte svá rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Zdroje:

https://www.linkedin.com/pulse/ultimate-guide-nis2-compliance-meet-directive-requirements-hrzif

https://cybeready.com/compliance/achieving-nis2-compliance-10-steps-to-follow

https://yogosha.com/blog/nis2-directive-compliance-guide/

https://www.dataguard.co.uk/blog/the-nis2-directive-a-step-by-step-compliance-guide

https://claroty.com/blog/compliance-101-guide-to-the-nis2-directive

https://www2.deloitte.com/cz/en/pages/risk/articles/nis2-directive-and-the-new-cybersecurity-act.html

https://claroty.com/blog/compliance-101-guide-to-the-nis2-directive

https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document/EPRS_BRI%282021%29689333

https://rsm.cz/en/blog/security/new-stricter-eu-directive-on-cyber-security-and-its-impact-on-companies-operating-in-the-czech-republic/

https://www.dataguard.co.uk/blog/the-nis2-directive-a-step-by-step-compliance-guide

 

Logo NIS2CHECKER
Logo NIS2CHECKER

Neváhejte a zkontrolujte si nyní, jestli Vaše společnost spadá pod směrnici NIS2 a nZKB.
Základní kontrola je plně anonymní. Údaje nejsou nikde uchovávany. Nikdo Vás nebude kontaktovat.

Mohlo by Vás zajímat